Historie a současnost Letního orchestru mladých

Letní orchestr mladých je projekt, který navazuje na tradici uplynulých osmnácti ročníků Letního orchestru instrumentalistů, pořádaných v rámci organizace Hudební mládež České republiky. V letech 2003–2012 byl projekt realizován pod záštitou České hudební společnosti – Sdružení přátel krásných umění. Od roku 2013 zaštiťuje organizaci Legato z.s.
 

Soustředění orchestru probíhá každoročně po dobu deseti dnů ve vybraném místě ČR na konci prázdnin, v posledních několika letech pravidelně v Litomyšli. Účastníci zde mají možnost seznámit se s lidmi stejného zaměření a se zajímavým dirigentem - mladým talentem nebo zkušeným profesionálem, který má vztah k mladým lidem, věnujícím se hře na smyčcový nástroj jako své zálibě.

 

Orchestr je obsazen hráči ZUŠ a konzervatoří, kteří se věnují studiu skladeb z různých hudebních období. Dechovou část tvoří studenti JAMU, HAMU a členové orchestrální akademie, kteří se pod vedením zkušených hráčů učí orchestrální praxi. Nastudovaný repertoár je poté prezentován na několika závěrečných koncertech v místě konání akce či v blízkém okolí. 

 

Jeden z posledních ročníků pokračoval také zahraničním zájezdem, kde měl orchestr možnost zahrát na koncertě v rámci mezinárodního festivalu YOUNG EURO CLASSIC v sále berlínského Schauspielhausu. V roce 2015 orchestr zahrál v Rudolfinu na koncertě Ke dni studentstva 17.11. Od roku 2013 je Letní orchestr mladých symfonickým tělesem.