DIRIGENT 2018 - Chuhei Iwasaki

Chuhei Iwasaki se narodil roku 1987 u rybího trhu Tsukiji v Tokiu.

Od roku 2012 se aktivně věnuje dirigování, které studoval v letech 2007-2013 na Pražské konzervatoři (u prof. M. Němcové, prof. H. Farkače a prof. M. Košlera) a nyní na Akademii múzických umění v Praze (u prof. T. Koutníka a prof. L. Svárovského). Věnoval se hře na housle, a to v letech 2003-2006 na konzervatoři Toho Gakuen v Tokiu, poté na Pražské konzervatoři (u prof. F. Pospíšila) spolu s obory skladba (u prof. J. Gemrota) a dirigování. Pražskou konzervatoř absolvoval dirigováním své symfonie a symfonie č. 14 D. D. Šostakoviče. Na absolvenstkém koncertě na Akademii múzických umění v Praze dirigoval Rytiny od B. Martinů a Sinfonia Tapkaara Akiry Ifukubeho.

 

V roce 2012 založil studentský "Filharmonický orchestr Iwasaki", který dodnes aktivně koncertuje. V roce 2014 se stal pedagogem Pražské konzervatoře (dirigent orchestru moderní hudby, od roku 2016 dirigent komorního orchestru). Dále je dirigentem světového projektu "El Sistema" v České republice. Od roku 2014 působí jako šéfdirigent Filmové filharmonie. Od ledna 2017 je dirigentem v DJKT v Plzni, a je dirigentem Hudebního divadla Karlín.

 

Jeho rozsáhlá dirigentská činnost spočívá také ve spolupráci a hostování s významnými českými soubory, mezi které například patří: PKF - Prague Philharmonia, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Talichova komorní filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava a SOČR.

 

www.chuheiiwasaki.cz 

 

Rozhovor s Chuheiem Iwasakim: Zde 

ASISTENT DIRIGENTA 2018 - Joel Hána

Český dirigent Joel Hána (29.9.1990) započal studium orchestrálního dirigování na Konzervatoři Brno u Stanislava Kummera a dále pokračuje na JAMU v Brně, kde již čtvrtým rokem čerpá ze zkušeností Jana Zbavitele a kde v roce 2017 získal bakalářský titul. 

Je šéfdirigentem a zakladatelem Symfonického orchestru Sokola Brno I (*2014), se kterým zároveň pravidelně organizuje a diriguje různorodé koncerty: koncert pro talentované klavíristy z ČR a Maďarska v rámci koncertního cyklu Mladí a ještě mladší, na festivalu Janáček Brno premiéroval Janáčkovu skladbu Hudba ku kroužení kužely. S tímto tělesem navázal spolupráci s orchestry z Hongkongu, Holandska, Rakouska a Německa. V říjnu 2017 tento orchestr vystoupil ve Vídni v Komorní opeře k příležitosti 150 let vídeňského Sokola. 

Od roku 2015 je dirigentem Police Symphony Orchestra, která vystupuje kromě koncertních sálů často i na netradičních místech, jako je louka pod Adršpašskými skalami, během turné v Dánsku orchestr využil prostor vlakového nádraží nebo safari. Dirigentsky s tímto tělesem vystoupil na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl. 

Spolupracuje s Moravskou filharmonií Olomouc, Komorní dechovou harmonií Brno, Slovanským komorním ansámblem (současná hudba), s Janáčkovým akademickým orchestrem nastudoval soudobé opery P. Haly a M. Háby. Pedagogicky se věnuje dirigování Symfonického orchestru Konzervatoře evangelické akademie v Olomouci. Zaměřuje se i na nahrávání filmové hudby. Interpretačně se věnuje hře na varhany a klavír a tvoří s ním duo jeho manželka, flétnistka a zpěvačka, Hana Hána. V létě 2017 společně vystoupili na koncertech ve francouzské Provence. 

V roce 2017 přijal nabídku hongkongského orchestru Hong Kong Youth String Orchestra, aby v rámci jejich turné po Evropě v ČR nastudoval a interpretoval Janáčkovu Suitu pro smyčcový orchestr. 

V září 2017 byl osloven, aby se stal dirigentem orchestru nově vznikajícího operního studia v Jihlavě. V rámci orchestrálního cyklu „Ti nejlepší" vystoupil s PKF – Prague Philharmonie v říjnu 2017 v sále Martinů v Praze.