Dirigenti 2019

ROBERT KRUŽÍK

Dirigent a violoncellista Robert Kružík se narodil v Brně v roce 1990. Od šesti let navštěvoval soukromé hodiny violoncella u Bedřicha Havlíka. Ve studiu pak pokračoval na brněnské konzervatoři, kde se kromě hry na violoncello pod vedením Miroslava Zichy zapsal také na obor dirigování. Své předcházející dirigentské zkušenosti, získané soukromě u Evžena Holiše, rozvíjel na konzervatoři ve třídě Stanislava Kummera. Na Akademii múzických umění v Praze vystudoval taktéž oba obory: dirigování (Leoš Svárovský, Charles Olivieri-Munroe, Lubomír Mátl) a hru na violoncello u Miroslava Petráše. V akademickém roce 2012/2013 navštěvoval Zürcher Hochschule der Künste ve Švýcarsku. Svůj talent prokázal Robert Kružík v mnoha violoncellových soutěžích: Pražské jaro, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně aj. Se stejnou aktivitou jako violoncellu se Robert Kružík věnuje i dirigování. Ještě za dob studia na konzervatoři v Brně rozvíjel své dirigentské schopnosti jako hlavní dirigent Komorního orchestru města Blanska a Helfertova orchestrálního sdružení v Brně. S příchodem na AMU v Praze dostal nabídku stát se šéfdirigentem Kolínské filharmonie, kde působil čtyři sezóny. Pravidelně spolupracuje s mnoha českými orchestry: Filharmonie Brno, PKF – Prague Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Ensemble Opera Diversa a Jihočeská komorní filharmonie. S Janáčkovou operou NdB spolupracoval od roku 2014 jako asistent dirigenta na inscenacích oper Maria di Rohan, Věc Makropulos, Hry o Marii a Tosca a jako druhý dirigent na inscenaci opery Hubička. Od ledna 2016 je již stálým dirigentem Janáčkovy opery NdB. Od září 2016 je taktéž dirigentem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde působí již od minulého roku jako druhý dirigent inscenace Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů. 

JOEL HÁNA

Český dirigent Joel Hána (29. 9. 1990) započal studium orchestrálního dirigování na  Konzervatoři Brno u Stanislava Kummera a dále pokračuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde již pátým rokem čerpá ze zkušeností Jana Zbavitele. V roce 2019 obhajuje magisterský titul.

Je šéfdirigentem a zakladatelem Symfonického orchestru Sokola Brno I (*2014), se kterým zároveň pravidelně organizuje a diriguje různorodé koncerty: koncert pro talentované klavíristy z ČR a Maďarska v rámci koncertního cyklu Mladí a ještě mladší, na festivalu Janáček Brno premiéroval Janáčkovu skladbu Hudba ku kroužení kužely. S tímto tělesem navázal spolupráci s orchestry z Hongkongu, Holandska, Rakouska a Německa. V říjnu 2017 tento orchestr vystoupil ve Vídni v Komorní opeře k příležitosti 150 let vídeňského Sokola. V červenci 2018 pak účinkoval ve spojení s Police Symphony Orchestra na gala-večeru XVI. Všesokolského sletu v pražské O2 Aréně, kde propojil hudbu s výstupem vrcholových sportovců. Přímý přenos byl vysílán na ČT sport.

Od roku 2015 je dirigentem Police Symphony Orchestra, která vystupuje kromě koncertních sálů často i na netradičních místech, jako je louka pod Adršpašskými skalami, během turné v Dánsku orchestr využil prostor vlakového nádraží nebo safari. Dirigentsky s tímto tělesem vystoupil na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl.

Spolupracuje s Moravskou filharmonií Olomouc, Komorní dechovou harmonií Brno, Slovanským komorním ansámblem (současná hudba), s Janáčkovým akademickým orchestrem nastudoval soudobé opery P. Haly a M. Háby a operety J. Offenbacha a F. von Flotowa.

Pedagogicky se věnuje dirigování Symfonického orchestru Konzervatoře evangelické akademie v Olomouci.                       

Zaměřuje se na nahrávání filmové hudby.                                       

Interpretačně se věnuje hře na varhany a klavír a tvoří s ním duo jeho manželka, flétnistka a zpěvačka, Hana Hána. V létě 2017 a 2018 společně vystoupili na koncertech ve francouzské Provence.

V roce 2017 přijal nabídku hongkongského orchestru Hong Kong Youth String Orchestra, aby v rámci jejich turné po Evropě v ČR nastudoval a interpretoval Janáčkovu Suitu pro smyčcový orchestr.

V rámci orchestrálního cyklu „Ti nejlepší“ vystoupil s PKF – Prague Philharmonie v říjnu 2017 v sále Martinů v Praze.

Na podzim roku 2018 byl asistentem dirigenta M. Ivanoviće v nastudování Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle Brno. Ve spolupráci s Českou televizí se podílel na řízení natáčení přímého přenosu světového vysílání premiéry této opery pro Opera Vision.

Jako hudební odborník spolupracuje od října 2018 s Českou filharmonií v rámci režie natáčení obrazových záznamů. Digitalizaci provádí společně s týmem odborníků v Dvořákově síni v Rudolfinu s nejmodernějším kamerovým systémem.

V prosinci 2018 završil Joel Hána dirigentsky bohatý rok řízením orchestru Filmové filharmonie v rámci velkolepého artistického představení Up end Down Symphony Cirku La Putyka.

V květnu 2018 se manželům Hána narodil syn Sebastian.